5 MÝTŮ O ŠETŘENÍ PLYNU
5 MÝTŮ O ŠETŘENÍ PLYNU
Poctivě dodržujete všechna doporučení, ale účty za plyn neklesají? Peníze vám nejspíš protékají skulinkou, o které vůbec netušíte. Podívejte se na omyly, které jsme možná odkoukali už od našich babiček.
PŘEDSTAVUJEME PĚT NEJVĚTŠÍCH OMYLŮ
1/ malý hrnec na velkém hořáku se zahřeje rychleji a spotřebuje méně energie
Se silným plamenem energii naopak promarníte, protože kolem hrnce či pánvičky uniká zbytečné množství tepla. Velikost hořáku by se ideálně měla shodovat s velikostí varného nádobí.
2/ vysloužilý kotel je ještě dobrý
Jestli něco platí, tak že starý kotel novým kouskům nenaučíš. Díky pravidelným revizím a výměně stacionárního kotle za kondenzační můžete ušetřit až tisíce korun ročně.
3/ udržování stále stejné teploty vede k efektivnějšímu vytápění
Kotel se však tímto způsobem často vypíná a zapíná, což vede ke ztrátám tepla a účinnosti. Je-li to možné, nastavte u kotle větší rozpětí mezi spodní a horní hranicí požadované teploty. Prodlouží se tím intervaly, kdy kotel běží nebo je vypnutý.
4/ při odchodu z domova je nutné vypínat topení
Záleží na několika okolnostech. Pokud máte dobře izolovaný dům, můžete si dovolit zavřít topení nejen na dobu, kdy nejste doma, ale i přes noc. V opačném případě se vyplatí udržovat v domě konstantní teplotu. Neutrácíte tak opakovaným vyhříváním zcela vychladlého domu.
5/ vaření na plynu je levnější
V tomto případě je pravda někde na půli cesty. Vaření na plynu je levnější pouze tehdy, když vaříte jen na sporáku nebo varné desce. Nedochází zde ke ztrátám energie při přenosu tepla. Pokud doma ale používáte i modernější technologie, je úspornější při ohřívání využívat např. mikrovlnku než sporák či troubu.
Úsporu za plyn vám přinese nejen zodpovědné a efektivní hospodaření, ale i změna dodavatele energií. Porovnejte si nabídky všech dodavatelů a zjistěte, kolik ušetříte.