5 MÝTŮ O ŠETŘENÍ ELEKTŘINY

Správné hospodaření s energiemi řeší snad každá druhá domácnost. Jdeme ale vždy tím správným směrem? Posvítili jsme si na 5 největších povídaček o spotřebě elektřiny. Co je a není pravda a čím skutečně za elektřinu ušetříme?

 

PŘEDSTAVUJEME 5 NEJVĚTŠÍCH SPOŘÍCÍCH „ELEKTROOMYLŮ“

 prázdná lednička spotřebuje méně energie než plná

Je tomu přesně naopak. Poloprázdná lednička totiž potřebuje více energie k chlazení. Oproti tomu lednička zaplněná asi ze 70 % potřebuje k udržení konstantní teploty daleko méně energie.

 

‚ nabíječka neustále zapojená v zásuvce nic nestojí

Jeden z největších omylů vůbec. Zkuste si projít domácnost a spočítejte, kolik nabíječek, ať už k mobilu nebo počítači, kouká ze zásuvky, aniž by napájely přístroje. Vzhledem k tomu, že nabíječky se neustále zahřívají, spotřebovávají dál energii. Věděli jste, že nabíječka ponechaná v zásuvce může spotřebovat až 10x větší množství energie, než je potřeba k nabití telefonu? Každý Watt se přece počítá.

 

ƒ ohřívání jídla v mikrovlnné troubě je dražší než ohřívání v troubě nebo na sporáku

Může se to zdát neuvěřitelné, ale ohříváním jídla v mikrovlnce může běžná domácnost ušetřit až 1 500 Kč ročně. Energie skutečně spotřebujete o polovinu méně než při použití sporáku či trouby.

 

„ provoz myčky stojí více než mytí ručně

To jste možná slýchávali, když jste byli malí, ale myčka je skutečně vynález, který šetří. Provozem myčky ušetříte nejen za vodu, ale jejím užíváním je prokázána i nižší denní spotřeba elektřiny. Suma sumárum, pořízení myčky je investice, která se vyplatí.

 

… zářivky je lepší nechávat rozsvícené

Další oblíbený omyl. Když z místnosti odcházíte na delší dobu, nebo světlo už nepotřebujete, je lepší zářivky vypnout. Ačkoli se spotřeba samozřejmě zvýší ve chvíli, kdy je znovu rozsvítíte, několikahodinové svícení navíc se vám může prodražit.

 

Úsporu za elektřinu vám přinese nejen uvědomělé zacházení s elektrospotřebiči, ale také změna dodavatele energií. Srovnejte si, u kterého dodavatele dosáhnete na nižší cenu a výhodnější tarif.